Aerial Silk czyli pokaz na szarfie !

Aerial Silk czyli pokaz na szarfie !

Aerial Silk czyli pokaz na szarfie ! 

Dziś chcielibyśmy przybliżyć historię pokazów na szarfie – na świecie inaczej : aerial silk, aerial tissue.

To dość nowa forma sztuki cyrkowej – pierwsze wzmianki odnaleziono w artykule francuskiej gazety z 1959 roku, w którym zachwycono się aktem cyrkowym zaprezentowanym przez ucznia szkoły cyrkowej na długim kawałku tkaniny. Akt ten był na tyle widowiskowy, że przykuł uwagę mediów i jednocześnie zapoczątkował nowy nurt w dziedzinie cyrku. 

Za to największym propagatorem pokazów na szarfach był Andre Simard – zatrudniony w siedzibie Cirque du Soleil jako specjalista rozwoju sztuki w powietrzu w 1987 roku. To on zamienił akrobatyczne figury i sportowy pokaz w sztukę ruchu wypełnione ekspresją, grą aktorską, plastyka ciała, która w choreografii opowiada historie i wywołuje emocje. 

Jednak dla wielu najbardziej charakterystycznymi postaciami związanymi z pokazami na szarfie są genialne Isabelle Vaudelle i Isabelle Chassé które zaprezentowały jeden z najpiękniejszych aktów w historii Cirque du Soleil w spektaklu Quidam, który już na zawsze zapisał się w historii najwspanialszych pokazów w powietrzu. Układ ten łączy w sobie wolne partie wykonywane wręcz slow motion z wykorzystaniem kontorsjonistyki i plastycznym ruchom ciała wraz z dynamicznymi momentami pełnymi spadów, szybkich plątań i przejść. Jednak nie elementy akrobatyczne są tutaj najważniejsze a charyzma i przekazywane emocje. Obie artystki wspięły się na szczyt poezji ruchu.

Poniżej pokaz na szarfie w wykonaniu Natalii Dylczyk dla Screen & Sound fest.

Zostaw komentarz