Historia akrobatyki na szarfie

Historia akrobatyki na szarfie

Historia akrobatyki na szarfie

Historia akrobatyki na szarfie
Akrobatyka na szarfie – zwana również aerial silk lub aerial tissue – to wciąż mało znana w Polsce dziedzina nowoczesnego cyrku, opierająca się na akrobacjach wykonywanych na zawieszonej na wysokości szarfie. Efektowne pokazy aerial silk znajdują się również w ofercie firmy NashiArt.
Akrobatyka na szarfie to wciąż stosunkowo młoda i nieznana w Polsce dziedzina cyrku. Rozpowszechniona została przez kanadyjski Cirque du Soleil – grupę, którą uważa się za prekursora tzw. Nowego Cyrku. W swoich pokazach Cirque du Soleil odszedł od jarmarcznego kiczu kojarzonego dotąd z występami cyrkowców oraz zrezygnował z wykorzystywania tresowanych zwierząt. W zamian widzowie oglądać mogli niespotykane popisy akrobatyczne, opierające się na sprawności, sile fizycznej, koordynacji, ale również talencie aktorskim akrobatów.
Aerial silk – co to jest?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, aerial silk (znany również pod nazwą aerial tissue) to akrobacje wykonywane na jedwabnej szarfie o długości około 8 metrów, zawieszonej na odpowiedniej wysokości. Akrobacje na szarfie zalicza się do najbardziej wymagających, niebezpiecznych, ale zarazem widowiskowych i pełnych gracji sztuk cyrkowych. Wykonywane są zazwyczaj na jeden z trzech sposobów:
solo – indywidualny występ pojedynczego artysty,
synchronicznie – artyści (dwie kobiety lub dwaj mężczyźni) jednocześnie wykonują te same akrobacje na oddzielnych szarfach,
w duecie – wykonywany przez parę artystów wspólny pokaz, najczęściej stylizowany na taniec zakochanych.
Akrobaci zajmujący się sztuką aerial silk muszą być prawdziwymi profesjonalistami, odznaczającymi się niesamowitą sprawnością i siłą fizyczną, ale jednocześnie estetyką ruchu, koniecznie z zacięciem aktorskim. Akrobacje na szarfie nie są w końcu dyscypliną sportową, w której liczy tylko technika, ale przede wszystkim nowoczesną formą sztuki. Każdy pokaz przedstawia inną historię, w której – obok zręczności i siły – istotne są także emocje oraz wizualny przekaz.
Widowiska aerial silk to jeden z najpopularniejszych punktów oferty firmy NashiArt. Zajmujemy się ich pełną organizacją, począwszy przez kwestie logistyczne, techniczne aż po warstwę artystyczną. Są one znakomitym uzupełnieniem każdego uroczystego wydarzenia: firmowych spotkań, uroczystych gal czy jubileuszów.

Zostaw komentarz