Sztuka ruchu – rozrywka na miarę XXI wieku

Sztuka ruchu – rozrywka na miarę XXI wieku

Sztuka ruchu – rozrywka na miarę XXI wieku

Współczesna sztuka cyrkowa nie ma wiele wspólnego z komercyjną, często kiczowatą rozrywką, w której wykorzystuje się zwierzęta. Zapoczątkowany przez kanadyjski Cirque du Soleil nurt tzw. Nowego Cyrku to wysublimowane wrażenia artystyczne, opierające się na sztuce ruchu. Jednym z odłamów Nowego Cyrku są z kolei pokazy akrobatyki powietrznej, których organizacją zajmujemy się w NashiArt.
Znany współcześnie większości społeczeństwa cyrk rozwinął się w Europie w średniowieczu. Wówczas ukształtowały się grupy wędrownych linoskoczków, połykaczy ognia czy żonglerzy, którzy przemieszczali się od miasta do miasta, zabawiając ludzi na jarmarkach swoimi popisami. W XVIII w. do pokazów cyrkowych zaczęto włączać tresowane zwierzęta z odległych zakątków świata. Obecnie jednak taka forma rozrywki powoli odchodzi w zapomnienie. Społeczeństwo – coraz bardziej świadome krzywdy, jaka wyrządzana jest zwierzętom podczas tresury – odwraca swoją uwagę w stronę bardziej wysublimowanych form sztuki cyrkowej.
Nowy Cyrk – więcej niż zabawa
Współczesna sztuka cyrkowa nie jest już komercyjną i pełną trywialności rozrywką dla tłumów. Prekursorem tego trendu w latach 80. XX wieku stała się kanadyjska grupa Cirque du Soleil. Występujący w niej artyści od początku koncentrowali się na możliwości zaprezentowania swojej niesamowitej sprawności fizycznej, ale w połączeniu z wysublimowaną estetyką oraz teatralnością występów. W ich przedstawieniach nie wykorzystywano zwierząt, trudno było się w niej doszukać również jarmarcznego kiczu. Obsypana nagrodami grupa szybko zdobyła międzynarodową sławę, zaś zapoczątkowany przez nią ruch tzw. Nowego Cyrku stał się przedmiotem zainteresowań kulturoznawców, estetyków, teoretyków sztuki czy kognitywistów.
Jedną z gałęzi Nowego Cyrku są zapierające dech w piersiach pokazy akrobatyki powietrznej. W ramach działalności firmy NashiArt zajmujemy się kompleksową organizacją tego typu widowisk artystycznych. Gwarancją jakości pokazów są współpracujący z nami profesjonalni sportowcy i akrobaci, byli członkowie Cirque du Soleil, równie słynnej grupy Dragone czy uczestnicy show telewizyjnych, takich jak „Mam talent”.
Czym wyróżniają się pokazy akrobatyki powietrznej organizowane przez NashiArt? Przede wszystkim są to najwyższej klasy przedstawienia artystyczne, w których poziom sportowy idzie w parze z niespotykanymi wrażeniami artystycznymi. Sztuka ruchu w połączeniu z grą świateł oraz przekazywanymi przez artystów emocjami i obrazami tworzą pokazy, które docenią wszyscy miłośnicy wysokiej klasy rozrywki.

Zostaw komentarz