Zmiana trendów we współczesnej sztuce cyrkowej

Zmiana trendów we współczesnej sztuce cyrkowej

Zmiana trendów we współczesnej sztuce cyrkowej

Jeszcze niedawno sztuka cyrkowa większości osób kojarzyła się z występami tresowanych zwierząt oraz klaunami rozbawiającymi dzieci. W ostatnich latach trendy się jednak zmieniły – tresura zwierząt traktowana jest jako nieetyczna, a sztuka cyrkowa coraz częściej przyjmuje formę wysublimowanych i pełnych artyzmu pokazów akrobatów i gimnastyków.

Współczesne rozumienie cyrku bardzo odbiega od popularnych jeszcze niedawno jarmarcznych i kiczowatych pokazów tresowanych zwierząt czy magicznych sztuczek. Społeczeństwo zwraca coraz większą uwagę na okrucieństwo, które spotyka zwierzęta podczas tresury czy transportu, a występy magików lub połykaczy ognia są zastępowane przez profesjonalne, pełne artystycznego wyrazu pokazy akrobatów, gimnastyków oraz sportowców.
Tego typu sztuka cyrkowa bierze swój początek w latach 80. XX wieku, kiedy w Kanadzie rozpoczął działalność Cirque Du Soleil – firma rozrywkowa, która sama określała się jako „niezwykłe połączenie sztuki cyrkowej i ulicznej”. Zarówno jej założyciele, jak i występujący w niej artyści od początku stawiali na wysoki poziom profesjonalizmu, artyzm przekazu, a także świadomie zrezygnowali z wykorzystywania podczas pokazów zwierząt. Każdy występ Cirque du Soleil był wydarzeniem dopracowanym pod względem tematyki i fabuły, towarzyszyła mu muzyka grana na żywo, zwracano też uwagę na charakteryzację czy odpowiednie kostiumy. Światową sławę Cirque du Soleil zdobył już w latach 90. – wtedy to ówczesny reżyser Franco Dragone stworzył słynny spektakl „Nouvelle Experience”, który przyniósł grupie olbrzymie zyski i pozwolił na realizację kolejnych przedsięwzięć. Od tego czasu na całym świecie zaczęły pojawiać się kolejne podobne grupy, a cyrk stał się sztuką, prezentującą w pierwszej kolejności siłę i sprawność ludzkiego ciała w niezwykłej oprawie artystycznej.

Moda na cyrk
Obecnie moda na sztukę cyrkową wychodzi już poza ramy dedykowanych widowisk i pokazów. Coraz większą popularnością cieszą się elitarne kluby i restauracje – na czele ze słynnym londyńskim Cirque le Soir – których główną atrakcją są pokazy akrobatyczne i gimnastyczne. Nieustannie rośnie liczba restauracji oferujących tzw. dinner show, czyli kolacje, podczas których na scenie prezentują się profesjonalni akrobaci. Wszystkie te trendy łączy jedno – wysoki poziom artystyczny, idealnie dopracowany program oraz przestrzeganie najsurowszych standardów bezpieczeństwa.
Pokazy tego typu oferujemy również w NashiArt – w naszym portfolio znajdują się widowiska inspirowane znanymi filmami czy spektaklami, jak również pokazy dotyczące aspektów ważnych dla współczesnych biznesmenów, takich jak motywacja czy równowaga. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zostaw komentarz